Zbliżają się Święta Wielkanocne. Pomyślałyśmy więc, że w ramach cotygodniowej babskiej porady pokażemy Wam jak szybko i prosto zrobić okazjonalną grafikę do umieszczenia jako zdjęcie w tle (cover photo) na Facebooku.

Wykorzystamy do tego dwa darmowe narzędzia, które nie wymagają instalowania żadnego oprogramowania na komputerze: PicMonkey i Canva.

Oba mają bardzo podobną zasadę działania. Można w nich zmieniać tło, dodawać małe elementy i tekst oraz wgrywać swoje zdjęcia. Po dopieszczeniu grafiki wystarczy zapisać ją w wybranym przez nas folderze i już można umieszczać na Facebooku.

1. PicMonkey

Nie ma potrzeby zakładania konta i logowania. Od razu po wejściu na stronę, w menu na górze, możemy wybrać zakładkę – Design –> Facebook cover. Dzięki temu zrobimy grafikę w takiej rozdzielczości jaka jest wymagana jako zdjęcie w tle.

PicMonkey-1

Naszym oczom ukaże się „małpkowy” panel do tworzenia grafiki, w którym po lewej stronie znajdziemy różne opcje do edycji. Między innymi:

Zmienimy tło (Textures)

PicMonkey-2

Dodamy elementy dekoracyjne (Overlays)

PicMonkey-3

Dodamy tekst (Text) – przy wyborze czcionek zwróćcie uwagę jak wyświetlają się polskie znaki. Jeśli zależy Wam na bardziej fantazyjnej czcionce, lepiej jest wybrać tekst bez polskich kreseczek i ogonków.

PicMonkey-4


PicMonkey-5

Dodamy nasze własne elementy graficzne i ramkę (Frames)

PicMonkey-6

Na koniec wystarczy już tylko kliknąć przycisk zapisu w szarym panelu na górze (Save), wybrać odpowiadający nam format zachowania pliku (jpg lub png), jakość (roger – najsłabsza; pierce – dobra jakość; sean – bardzo dobra jakość) i nasza praca jest skończona.

2. Canva

Canva jest bardzo podobna w obsłudze. Główną różnicą jest to, że niezbędne jest założenie konta lub zalogowanie się przy użyciu Facebooka lub Google+. Potem czeka nas jeszcze krótki samouczek, który pomoże poznać wszystkie możliwości programu, jednak jeśli chcemy przejść od razu do tworzenia grafiki wystarczy przewinąć stronę w dół i tam znajdziemy opcję Tutorial Complete –> Start your own design.

Canva-1


Canva-2

Po pojawieniu się właściwego okna, wystarczy wybrać domyślny format Facebook Cover i przystąpić do komponowania elementów.

Canva-3

Znowu mamy możliwość zmiany tła (Bkrgound), elementów dekoracyjnych (Elements), własnych elementów (Uploads) i tekstu (Text; podobnie jak w PicMonkey trzeba zwrócić uwagę na wybór czcionki posiadającej polskie znaki, aktualne zestawienie można znaleźć tu).
Canva-4


Canva-5


Canva-6


Canva-7

Następnie klikamy Download, które znajduje się w górnym menu, wybieramy zapisanie grafiki jako jpg lub png i już! Możemy upiększyć nasze konto prywatne lub firmowe na Facebooku nowym zdjęciem.

Proste prawda?

Poniżej efekty końcowe:

Facebook cover - PicMonkey


Facebook cover - Canva


Podobało Wam się? A może nie? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach. 

A może podzielicie się także o czym macie ochotę poczytać w ramach cyklu Babki Radzą?