Chmury tagów to oryginalny i ciekawy sposób na zobrazowanie słów. Dzięki nim możemy wyróżnić określone treści, skutecznie przyciągnąć uwagę i zainteresować odbiorcę. Stworzenie własnej chmury tagów jest niezwykle proste i nie wymaga żadnych umiejętności graficznych, dzięki bezpłatnym narzędziom dostępnym w sieci. Dziś chciałybyśmy krótko zaprezentować dwa z nich.

Narzędzia

Najpopularniejszym i zdaje się najstarszym dostępnym narzędziem jest Wordle (www.wordle.net). Z jego pomocą możemy generować chmury tagów z podanych przez użytkownika słów lub z wybranego linka (np. do bloga). Narzędzie daje nam możliwość zmiany kolorystyki i orientacji tekstu, rodzaju czcionki (w przypadku opcji zaawansowanej można zmieniać rozmiar i kolor poszczególnych słów). Niestety Wordle ma też sporo wad – nie pozwala na wybór kształtu naszej chmury, ponadto nie pozwala na bezpośrednie zapisanie utworzonej grafiki (można zrobić zrzut ekranu, zapisać ją do publicznej galerii lub wydrukować). Sporą niedogodnością jest to, że narzędzie wymaga do działania uruchomionej wtyczki Javy. Ze względu na te ograniczenia Wordle nie należy do naszych ulubionych generatorów tagów, niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z jego istnienia:)

Narzędziem, które osobiście bardzo lubimy jest, niezwykle prosty i intuicyjny, Tagul (http://tagul.com/). Swoją funkcjonalnością zdecydowanie przewyższa on poprzednika. Dodatkowe funkcje, którymi może się pochwalić to m.in. wybór kształtu chmury,  możliwość użycia różnych czcionek w jednej chmurze. I najfajniejsza chyba funkcja – możliwość używania słów w chmurze jako linków. Narzędzie to wymaga rejestracji, możemy jednak zrobić to w zasadzie za pomocą jednego kliknięcia łącząc się przez konto Facebook’a, Google’a lub Twitter’a. W dzisiejszym wpisie chciałyśmy Wam pokazać jak stworzyć chmurę tagów właśnie za pomocą tego narzędzia.

Jak stworzyć swoją chmurę tagów?

Krok 1. Klikamy w „Get Started”

1

Krok 2. Wybieramy jedną z dostępnych możliwości logowania, w naszym przypadku jest to Google.

2

Krok 3. Klikamy „Create new word cloud” i już możemy zacząć tworzyć naszą chmurę 🙂

3

 Krok 4. Wybieramy opcje w sekcji „Words”

Aby dodać swoje słowa ustawiamy kursor na stronie „word”, kasujemy je i wpisujemy swój tag.  Analogicznie postępujemy ze słowem „cloud”. Aby dodać kolejny wyraz wystarczy kliknąć enter. W tej sekcji mamy także możliwość:

  1. Ustawić rozmiar konkretnego wyrazu (1)
  2. Wybrać kolor konkretnego słowa (2)
  3. Ułożyć słowa w określony posób/pod odpowiednim kątem (3)
  4. Wybrać rodzaj czcionki do konkretnego słowa (4)
  5. Zdecydować czy słówko ma się powtarzać (5)

Dodatkowo możemy zmienić litery na duże (UPPER), małe (lower) oraz zmienić słowo tak by było z wielkiej litery (Capitalize). Możemy także podlinkować dane słowo, kilkając  „Links Options”

Klikając przycisk „Vizualize” możemy zobaczyć jak w tym momencie wygląda nasza chmura.

4

My zdecydowałyśmy się, aby w naszej chmurze użyć słów: Zdalne, Babki, Internet, Kobiece, Oko. Ponieważ słowa Zdalne i Babki są dla nas ważniejsze od pozostałych, zwiększyłyśmy ich rozmiar odpowiednio na 5 i 4. Resztę opcji pozostawiłyśmy bez zmian. Po kliknięciu przycisku „Visualize” naszym oczom ukazała się pierwsza wersja chmury, która daleka jest od tego co byśmy chciały uzyskać, dlatego podjęłyśmy kolejne kroki.

5

Krok. 5 Zmieniamy kształt naszej chmury

W sekcji „Shapes” możemy wybrać kształt naszej chmury. Jak widzicie jest ich sporo. My, jak na Zdalne Babki przystało, oczywiście decydujemy się na kobietę:) Po kliknięciu „Visualize” nasza chmura wygląda tak:

6

Jest nieźle, ale chcemy, żeby było jeszcze lepiej:)

Krok 6. Bawimy się z czcionkami

W sekcji „Fonts” możemy pobawić się rodzajem czcionek. Wraz ze zmianą czcionki zmienia się także kształt naszej Pani:) My zdecydowałyśmy się na czcionkę Teen Bold i teraz nasza „chmura” wygląda tak:)

7

Krok 7. Bawimy się słowami

W sekcji „Layout” możemy pobawić się ustawieniem naszych słów. Do wyboru mamy między innymi opcję: horyzontalną, wertykalną, jak również różne fikuśne ustawienia wyrazów. Ponadto w sekcji tej możemy pobawić się ilością i rozmiarem słów. My zmieniłyśmy tylko układ słów na  „Positive Slope”. Oto efekty:

8

Krok 8. Bawimy się kolorami

W zakładce „Color and Animations” możemy pobawić się kolorami słów oraz tła. Możemy także zmienić kolor na jaki podświetla się nasze słowo. My zdecydowałyśmy się na nasze firmowe kolory:)

9

Ponadto dodałyśmy opcję podświetlania słów na fioletowo.

10

Krok 9. Zapisujemy:)

Czas zapisać nasze dzieło. Jak widzicie możliwości jest sporo. Te opcje zapisu, które otoczone są niebieską ramką są płatne, pozostałe to opcje darmowe. My decydujemy się na ściągnięcie formatu PNG, w podstawowej jakości, która na nasz użytek jednak zupełnie wystarczy 🙂

11