Dziś prezentujemy krótki przewodnik o tym czego potrzebujesz, aby zacząć tworzyć swoją stronę www. Jeżeli jesteś nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem Sieci, zamiast czytać ten artykuł napij się teraz pysznej kawy, bowiem dzisiejsze rady mogą wydać Ci się oczywiste, a nawet śmieszne. Z doświadczenia jednak wiemy, że nie dla każdego takie są. Traktujemy ten tekst jako wstęp do kolejnych, nieco bardziej zaawansowanych. Tyle tytułem wstępu, przechodzimy do konkretów!

1. Wybór i zakup hostingu

Zacznijmy w ogóle od tego co kryje się za tym szumnie brzmiącym słowem hosting. Hosting to nic innego jak udostępnienie miejsca na pracującym non stop, podłączonym do Internetu komputerze (tzw. serwerze). Wybór hostingu, ze względu na ilość ofert, do łatwych nie należy. Dlatego też planujemy już wkrótce podzielić się z Wami artykułem, w którym zdradzimy czym się należy kierować w procesie podejmowania decyzji.

2. Wybór i rejestracja domeny

Kolejnym, niezbędnym do wykonania, krokiem jest zakup domeny. Domena, najprościej mówiąc, jest unikalnym adresem Waszej strony www. Nasz unikalny adres to zdalnebabki.pl. Jeżeli już udało Wam się pomyślnie przejść przez trudny proces wymyślania nazwy dla swojej strony musicie sprawdzić czy nie użył jej już ktoś inny (możecie to zrobić np. tutaj). Jeżeli macie szczęście i domena jest wolna – pozostało ją tylko na siebie zarejestrować i oczywiście opłacić. Następnie musicie przypisać ją do wybranego przez siebie serwera. O tym jak to zrobić dowiecie się szczegółowo z kolejnych artykułów, które pojawią się już wkrótce na blogu. Teraz podpowiemy Wam tylko, że domenę warto zarejestrować u tego samego dostawcy, u którego decydujemy się na hosting. Dlaczego? Po pierwsze pozwoli nam to obniżyć koszty – zazwyczaj dostawcy oferują niższą cenę, gdy decydujemy się na obie usługi. Ponadto integracja tych usług jest w tym wypadku o wiele łatwiejsza. Odradzamy Wam także korzystanie z promocji w stylu domena za 0 zł w pierwszym roku użytkowania, bardzo często koszt przedłużenia takiej domeny w kolejnym roku jest o wiele wyższy niż u konkurencji.

3. Instalacja WordPress

Do strony stworzonej na WordPressie przydałby się… WordPress, którego plik instalacyjny znajdziecie tutaj. Możecie jednak wybrać łatwiejszą drogę niż ręczna instalacja. Wiele hostingów oferuje opcję auto instalatora – narzędzia, które pozwala na łatwą i szybką instalację WordPress’a czy innego CMS’a. Dzięki niemu proces instalacji jest uproszczony do maksimum i wymaga jedynie podania kilku podstawowych informacji. Warto więc decydując się na konkretny hosting zwrócić uwagę na to kryterium.

 4. Wybór i zakup szablonu

Jeżeli chcecie, aby Wasza strona dobrze prezentowała się w Sieci potrzebny Wam będzie również szablon. WordPress ma wbudowane podstawowe szablony na których można postawić stronę. Mają one jednak ograniczone możliwości i nie należą do tych szczególnie oryginalnych. Interesujące szablony możecie znaleźć na themeforest.net. W Sieci można znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne szablony. My polecamy zainwestować i zdecydować się na płatny szablon. Już za ok. 50$ można znaleźć naprawdę dobry, responsywny i łatwy w obsłudze motyw. Oczywiście pozostaje jeszcze opcja stworzenia własnego szablonu, ale polecamy pozostawić ją bardziej zaawansowanym użytkownikom WordPressa 🙂


Podobało Wam się? A może nie? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach. 

A może podzielicie się także o czym macie ochotę poczytać w ramach cyklu Babki Radzą?