Podrzucimy Wam dzisiaj cztery szybkie sposoby na wydobycie kilku dość istotnych informacji, bez konieczności zaglądania w kod strony. 

1. Jak sprawdzić czy strona jest postawiona na WordPressie?

W ramach prac nad własną stroną internetową z reguły przeglądamy masę przykładów i zastanawiamy się nad funkcjonalnościami i motywami, które są w nich użyte. Nie każda strona jednak jest zbudowana w oparciu o WordPress. Często jest to Joomla, kreatory stron oferowane przy okazji wykupienia serwera lub autorskie CMS’y (Content Management System, system zarządzania treścią). Czasem w stopce strony zawarta jest informacja na czym została zbudowana, jednak nie zawsze. Jak w takim razie najłatwiej jest to sprawdzić? Można do adresu strony dopisać „/wp-admin” i poczekać czy załaduje się okno do logowania do kokpitu. My preferujemy jednak inny sposób.

Do przeglądarek Google Chrome oraz Mozilla Firefox można dodać specjalną wtyczkę – Wappalyzer. Dzięki niej po wejściu na stronę, którą chcecie zweryfikować pod kątem CMS’a, po prawej stronie paska adresu zobaczycie małą ikonkę. Może być to charakterystyczne W – WordPressa, zielono-niebiesko-pomarańczowo-czerwona ikonka Joomli bądź coś innego.

wpis2-wappalyzer

Tu pobierzecie wtyczkę do Chrome’a.

Tu pobierzecie wtyczkę do Mozilli.

 

2. Jak sprawdzić szablon, który został wykorzystany do postawienia strony?

Gdy już wiemy, że strona jest postawiona na WordPressie, często kolejnym pytaniem jest… jaki szablon był bazą do jej zbudowania. Na to też jest sposób. Bardzo prosty zresztą. Wystarczy zajrzeć na WhatWPThemeIsThat, wkleić adres strony, kliknąć charakterystyczną ikonkę wyszukiwanie i chwilę zaczekać. Jeśli był to gotowy szablon po kilku sekundach pokaże się cała specyfikacja, często również z listą wtyczek, które są w nim wykorzystane.

jak sprawdzić szablon

 

3. Jak sprawdzić czy strona jest responsywna?

W dzisiejszych czasach strona responsywna to konieczność. Na początku zeszłego roku Google ogłosiło, że strony, które nie są dostosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych stracą swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, co automatycznie wpłynie na ich liczbę wyświetleń. A raczej każdemu kto prowadzi stronę internetową zależy na jak największej ich liczbie, prawda? Dlatego strona responsywna to must have. Całe szczęście jest to bardzo łatwe do osiągnięcia. Wystarczy wybrać szablon, który ma taką funkcjonalność.

Jeśli natomiast macie już stronę, ale nie jesteście pewni czy jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, wystarczy skorzystać z narzędzia Google – Mobile Friendly.

wpis2-responsywność

 

4. Jak sprawdzić czy strona nie jest zawirusowana?

Ostatnia porada na dziś. Internet pełen jest niestety wirusów, robaków, trojanów i innych typów złośliwego oprogramowania. Oczywiste jest, że każdy powinien mieć zainstalowany program antywirusowy na komputerze. Czasem okazuje się, że wejście na jakąś stronę może mieć dla nas przykre konsekwencje i jest blokowane. Jak więc sprawdzić czy z naszą stroną jest wszystko w porządku? Wystarczy wykorzystać, któreś z  wielu narzędzi online. Nam się bardzo podoba Virus Total. Jest przejrzysty i szybko działa.

wpis2-virustotal

 


Podobało Wam się? A może nie? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach. 

A może podzielicie się także o czym macie ochotę poczytać w ramach cyklu Babki Radzą?