Duża część użytkowników WordPressa nie zdaje sobie sprawy z różnic pomiędzy serwisami WordPress.com, a WordPress.org. W dzisiejszym artykule chciałybyśmy zwiększyć nieco Waszą świadomość w tym temacie:)

Podstawowa różnica polega na tym, że z serwisu WordPress.org możemy ściągnąć pliki WordPressa i zainstalować je na swoim serwerze, natomiast na WordPress.com w zasadzie wszystko zostaje zrobione za nas – nie musimy się martwić ani wykupieniem serwera ani samą instalacją.

Pewnie po przeczytaniu poprzedniego akapitu decyzja o wyborze WordPressa wydaje Wam się oczywista. Tymczasem nie jest to takie proste:) My zdecydowanie polecamy WordPress.org, a dlaczego?

Największa i niepodważalną zaletą WordPress.org jest to, że oferuje nam spektrum możliwości – możemy instalować motywy, edytować pliki szablonu, wprowadzać zmiany w kodzie źródłowym, dodawać na stronę reklamy itp. Jednym słowem, pracę z WordPressem.org ogranicza tylko nasza fantazja:) Poniżej zestawiamy Wam podstawowe zalety i wady obu rozwiązań.

WORDPRESS.ORG

Zalety WordPress.org

-> Mamy dostęp do pełnego konta administratora (i tym samym możliwość zarządzania niemalże wszystkimi ustawieniami);

-> Mamy dostęp do kodu strony (i tym samym możliwość modyfikowania wyglądu, ustawień itp. Należy jednak pamiętać, że nadmierne ingerowanie w kod może powodować luki w bezpieczeństwie);

-> Możemy korzystać z własnej domeny;

-> Możemy instalować własne szablony (z łatwością dostosujemy stronę do naszych potrzeb i gustu);

-> Możemy instalować własne wtyczki;

-> Mamy dostęp do FTP i bazy danych.

Wady WordPress.org

->Potrzebujesz własnego serwera oraz domeny (dodatkowy koszt);

-> Instalacja i konfiguracja WordPressa wymaga podstawowej wiedzy informatycznej (choć czytając tutoriale i laik powinien sobie poradzić);

-> Sami musimy dbać o bezpieczeństwo strony, o aktualizację WordPressa i wtyczek;

 

Teraz, gdy wiecie już wszystko o WordPress.org czas na małą dawkę informacji o WordPress.com.


 

WORDPRESS.COM

Zalety WordPress.com

-> Nie musimy posiadać żadnej wiedzy informatycznej (łatwy w administracji);

-> Nie musimy się martwić o instalację czy konfigurację;

-> Nie musimy się martwić bezpieczeństwem ani pamiętać o aktualizacjach;

-> W zasadzie nie musimy się o nic martwić, poza uzupełnianiem strony treścią:);

-> Logowanie się do serwisu jest szyfrowane (SSL) (bezpieczne logowanie w publicznych sieciach bezprzewodowych);

-> Istnieje także konto VIP WordPress.com – mamy tu dostęp do wszystkiego, własnych wtyczek, szablonów, kodu PHP itd. oraz indywidualną opiekę nad stroną (nie jesteśmy jednak przekonane czy można uznać to za plus, bowiem koszt takiej przyjemności to ok 2.500$ miesięcznie:)

Wady WordPress.com

-> Nie mamy dostępu do kodu WordPressa;

-> Nie mamy dostępu do kodu szablonu (możemy dostać dostęp do kodu CSS jeśli zapłacimy ok. $30.00/rok);

-> Nie mamy dostępu do FTP ani bazy danych;

-> Nie możemy używać własnej domeny (dostajesz domenę nazwatwojejfirmy.wordpress.com chyba że dodatkowo zapłacisz (ok 13-18$/rok);

-> Nie możemy używać własnych szablonów ani wtyczek (możesz korzystać tylko z jednego z dostępnych szablonów oraz podstawowych dostępnych wtyczek);

->Do strony są doklejane reklamy (możemy się ich pozbyć za stosowną opłatą).

Podsumowując, jeżeli chcecie zbudować bardzo prostą stronę, nie macie specjalnych oczekiwań wobec jej wyglądu i funkcjonalności możecie zdecydować się na korzystanie z WordPress.com. Jeżeli jednak planujecie rozwijać swoją stronę lub po prostu chcecie ją choć trochę spersonalizować zdecydowanie polecamy WordPress.org!