Popełniłyśmy krótki tekst do gazetki „Poczekalnik” o tym jak zadbać o swój laptop latem. Ponieważ temperatury za oknem rosną i słońce przygrzewa, zdecydowałyśmy, że warto podzielić się nim również tutaj. 


Wystawiony na wysokie temperatury sprzęt elektroniczny, tak jak człowiek, wymaga specjalnego traktowania. Upał nie sprzyja prawidłowej pracy systemu chłodzenia laptopa i może spowodować przegrzanie sprzętu. W efekcie zdarzyć się mogą niespodziewane zawieszenia, restarty i błędy systemu, a w najgorszym wypadku spalenie niektórych elementów. Laptopy budowane są jednak tak, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, a większość z nich automatycznie wyłącza się przy zbyt wysokiej temperaturze. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą utrzymać nasz sprzęt w lepszej kondycji.

Aby zachować odpowiedni obieg powietrza należy stawiać laptopa na stabilnym i twardym podłożu, a nie na kolanach czy łóżku, które dodatkowo nagrzeją maszynę. Dzięki czterem nóżkom na spodzie ciepłe powietrze bez przeszkód zostanie odprowadzone na zewnątrz. To samo tyczy się zasilacza do laptopa, który zazwyczaj również mocno się nagrzewa. Należy umieścić go w miejscu, gdzie możliwe jest swobodne odprowadzanie ciepła. Czy to oznacza koniec pracy na łóżku? Niekoniecznie. Obecnie dostępne są specjalne składane stoliki, często z wbudowanym chłodzącym wiatraczkiem.

Przy intensywnym użytkowaniu powodem zbytniego przegrzewania się komputera mogą być również używane programy. Zdarza się, że nawet wyłączenie przeglądarki internetowej z milionem zakładek może pomóc przywrócić odpowiednią temperaturę sprzętu. Jak każda elektronika, laptop także wymaga regularnego czyszczenia. Warto jednak zlecić to specjalistom, którzy będą wiedzieli jak odpowiednio poskładać wszystkie elementy po przedmuchaniu ich sprężonym powietrzem.

Stosując powyższe kroki zarówno my jak i nasz sprzęt przetrwamy letnie upały bez szwanku.


Podobało Wam się? A może nie? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach. 

A może podzielicie się także o czym macie ochotę poczytać w ramach cyklu Babki Radzą?